Sapiens Yayınları Niçin Var?

“Ruh yazının icadından beri ölümsüz. Kaya homurdanır, mermer gülümser, konuşan yalnız kitap” diyor bir bilge. Biz de logomuzu konuşma balonu olarak seçtik. Sadece denk gelen insanlarla değil, sesimizi duymak isteyenlerle bir diyalog kurmak için. Konuşarak, zıt fikirleri duyarak, bizim gibi olmayanları tanıyarak dünyanın güzelleşeceğine dair umut taşıdığımız için. Kendi sözlerinin gölgesinden sıyrılıp başkalarının kelimelerine de hayat hakkı tanıyanlardan olmak için bir bakıma.

Çünkü inanıyoruz ki konuşmak uzlaşmaktır…

“Yaşamak tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine” diyor bir şair. Biz de logomuzu ağaç olarak seçtik. Farklı dallar, uzak düşmüş yapraklar, birbirine benzemeyen çiçekler gibi olsak da aslında aynı köke bağlı olduğumuza dair bir bilinç taşıdığımız için. Asırlardır ayakta kalanlarıyla, yeni baş vermiş fidanlarıyla, hatta çaresiz yere yığılanlarıyla hepimizin aynı topraktan beslendiğimizi bildiğimiz için diğer deyişle.

Çünkü inanıyoruz ki farklı olmak kök salmaktır…

“Her fikir bomba gibi olmalı, düştüğü yeri sarsmalı” diyor bir filozof. Biz de logomuzu duman olarak seçtik. Peşinen inanılmış fikirleri sarsmak gerektiğine, aynı sözleri durmadan tekrarlamanın fayda getirmeyeceğine dair bir tecrübeye sahip olduğumuz için. Gerçek bombaların tahrip etmediği bir dünyada nefes almanın tek yolunun fikir bombalarına göğüs germek olduğuna güvendiğimiz için bir başka cümleyle.

Çünkü inanıyoruz ki sarsılmak aydınlanmaktır…

“Beyin değirmen taşı gibidir; içine bir şey atılmazsa kendini öğütür” diyor bir âlim. Biz de logomuzu beyin olarak seçtik. Küçük beyinlerin insanları, vasat beyinlerin olayları, büyük beyinlerin ise fikirleri tartıştığını bildiğimiz için. Yeni düşüncelerle beslenmedi diye sabit fikirlerin kemirerek kendini bitirmemesi için. İnsanın insanı, insanın hayvanı ve insanın doğayı yok ettiği savaşlara dur diyebilmenin yolunun nöronlar arası savaşların kızışmasıyla olacağına inandığımız için bir başka söyleyişle.

Çünkü inanıyoruz ki düşünmek savaşmaktır…

KEYİFLİ ORTAMIMIZDA...

Kahveye de bekleriz 🙂

Ama Çetin Altan'ın da söylediği gibi... "Gönül ne kahve ister ne kahvehane, gönül muhabbet ister kahve bahane..."

 

Bizi dostlarınızla paylaşmaya ne dersiniz?

EKİP

KURUCULARIMIZ

Gökçe Doğan

CEO / YAYIN YÖNETMENİ

1989'da Ankara'da doğdu. Lisans eğitimini Tarih Bölümü'nde, lisansüstü eğitimini Cumhuriyet Tarihi Anabilim Dalı'nda yaptı. Çeşitli yayınevlerinde editörlük yaptıktan sonra, 2019'da Sapiens Yayınları'nı kurdu. 1922 Kan ve Kül adlı kitabın yazarı olarak, Sapiens Yayınları'nda başta Kreatif Direktörlüğü olmak üzere Genel Yayın Yönetmenliği görevine devam etmektedir.

Semih Doğan

CFO / YAYIN EDİTÖRÜ

Miladî hesapla 1989'da, coğrafî hesapla Bursa'da doğdu. Formasyonu tarih olmasına rağmen edebiyattan felsefeye, siyasetten teolojiye disiplinlerarası seyahati hiç bitmedi. TV programı hazırlayıp sundu, gazete ve dergilerde yazarlık yaptı. Geçmiş asırların Osmanlı eserlerinden orijinal metin veya günümüz Türkçesine aktarma yöntemiyle yirmiden fazla kitap yayınladı. Bursa'da İki Zaman ve Bak Şimdi Aklıma Ne Geldi adlı kitapları yazdı. Kurucusu olduğu Sapiens Yayınları'nda yayın editörlüğü yapmaya devam ediyor.

Emek Mahallesi, Kırım Caddesi 36/B, Çankaya / Ankara

2019
KURULUŞ YILI
103
YAYIN SAYISI
190
ÇALIŞTIĞIMIZ YAYINCILAR
2
OFİSLER
7
TAKIMDAKİLER
23
DEVAM EDEN PROJELER
Videoyu oynat

Our company history and facts

I should be incapable of drawing a single stroke at the present moment; and yet I feel that I never was a greater artist than now.

Videoyu oynat

Design & development process demonstration

A wonderful serenity has taken possession of my entire soul,like these sweet mornings of spring which I enjoy with my whole heart.